Ze všeho nejdříve potřebujete čas. Ten je pro výrobu hodně důležitý. Potom si nachystejte:
2x dřevěná deska (cinkovaná, nebo spárovka) tloušťky 18 - 20 mm v rozměrech 800 x 400 mm
1x dřevěná deska (cinkovaná, spárovka, masiv) tloušťky 18 - 30 mm. Mohou to být i odřezky
1x překližka tloušťky 4 mm v rozměru 500 x 1000 mm. Může být i 6 mm, ale je to zbytečné
3x kovový pant
Mořidlo na dřevo v barvě modré (barva bude odpovídat povrchu řek a oceánů, ale fantazii se meze nekladou :-))
Lněný olej (lze nahradit lakem, ale nedoporučuji)
Skleněné korálky průměr 10 mm s dírkou (červené 4x, bílé 3x, modré 6x, zelené 6x). "Fajnšmekři" mohou skleněné korálky zaměnit za kamenné, kde se minerál barevně shoduje se základními barvami elementů výše.
20 hřebíčků délky 25 mm
20 samojistných matic vysokých průměr 10 mm
100 špendlíků délky 35 mm
100 kovových podložek s vnitřním průměrem 12 mm (reálně je to spíše 13, to kdybyste se divili v hobbymarketu :-))
100 samojistných matic standardní výšky průměr 10 mm
Buková tyč průměru 6 mm
Buková tyč průměru 12 mm
Papír na vytištění forem
Laminovací fólie (papír stačí polepit běžnou lepící páskou, s laminovačkou se budou lépe překreslovat formy)
K nářadí doporučuji:
Úhlová bruska s lamelovým kotoučem
Stolní pila
Excentrická bruska
Vtračka s vrtákem do dřeva 12 mm
Nějaké ty nástavce na broušení se neztratí
Brusné papíry zrnitosti 400, kladívko, lepidlo na dřevo, truhlářské svorky, případně těžítka a tak podobně (stejně bude něco chybět :-))
Dalším krokem bude stažení a vytištění herní mapy a jednotlivých herních prvků, které budete vyrábět ze dřeva. Ty si můžete stahnout níže
První jsou formy v měřítku 1:1. Jsou uzpůsobeny pro vytištění na formát A4 a následné zalaminování. Poté je třeba je rozstříhat a překreslit na na dřevo. K tomu postačí fix, kterým obtáhnete okraje. Čísla uvedená je možné přepsat do volných polí na celkovém herním plánu (níže), ale není to nutné. Slouží spíše k určení jednotného směru pro následné skládání. Bílá pole se překreslují na překližku a šedá na dřevěnou desku.
Celková mapa uspořádání jednotlivých polí. Tu není třeba laminovat, ale budete ji potřebovat pro správné nalepení herních polí na desku
Celkový postup se osvědčil takto:
Nejprve překreslíme šablony na dřevěné desky a překližku. Na dřevěné desce doporučuji zachovat směr dřeva proti směru základní herní desky (to jsou ty dvě desky 80 x 40 cm)
Poté do překližky vyvrtáme otvory (na vše doporučuji vrták 10 mm) ještě před finálním rozřezáním. Vyhnete se tak případnému prasknutí materiálu
Nyní vyřežeme jednotlivá pole.
Okraje překližky zbrousíme pod úhlem 45 stupňů.
Nařežeme dřevěnou desku. Tady je možné některé díly hor spojit a vyříznout jako jeden kus. Bude větší spotřeba materiálu, ale výsledný efekt bude lepší.
Herní pole symbolizující hory je vhodné obrousit do přirozených tvarů (viz detail níže).
Detail obroušení dřevěné desky znázorňující pohoří
Základní desku natřeme modrým (nebo libovolně barevným) mořidlem a necháme zaschnout.
Nyní vše nahrubo poskládáme na základní desky a vznikne tak plocha 80 x 80 cm.
Vyznačíme (tužkou) hranice vzniklé pevniny a vody a poté zakreslíme hranice mezi vodními herními poli. Pro tento krok doporučuji použít řezný kotouč na úhlové brusce, pokud nemáte horní frézu. Řezný kotouč dřevo opálí a tím jej i více zviditelní.
Nyní je čas vše slepit dohromady. Jednotlivé desky po zalepení zatižte, aby byl spoj pevnější.
Vybrousíme prostor pro panty, aby obě části herní desky dobře doléhaly k sobě (tento krok je náročný a tak raději 2x měřte).
Uchytíme panty a hru zavřeme. Změříme vnítřní prostor mezi dvěma deskami v rozích (ten by měl odpovídat rozdílu tloušťky dřevěné desky vynásobené dvěmi a tloušťky překližky vynásobené dvěmi. K tomuto číslu přidáme 0,5 cm a číslo si zapamatujeme.
Nařežeme 12 špalíčků z 12mm bukové kulatiny. Špalíčky budou mít délku, kterou jsme získali výpočtem v předchozím bodu
Vyvrtáme v rozích základní desky otvory na "věže" do hloubky 0,5 cm. Do nich vlepíme vzniklé bukové špalíčky.
Špalíčky nahoře obrousíme a pomocí řezného kotouče a vrtáku průměru 6 mm dotvoříme dle obrázku níže. První věž má na vrcholku +, druhá + a třetí nic.
Detail uchycení pantu
Detail věží
Nyní máme práci s deskou hotovu a posuneme se k barevnému značení. Vytiskněte si a vystřihněte soubor níže a podle mapy uspořádání (kterou už máte vytištěnou) je vlepte do herní desky. Vystřižené body není nutné laminovat. Nakonec se překryjí se olejem nebo lakem. Barevné body patří k elementům a žluté do "paláce" vedle věží.
Nakonec nalepíme kovové kruhy na místo, kde budou města. Doporučuji použít oboustrannou lepící pásku, kvůli lepší přilnavosti na kov.
Celkový pohled na herní desku s vyznačenými "městy" a barevnými body. Uspořádání barevných bodů je velmi důležité zachovat. Pojmenování měst je na Vás, ale jejich posunutí na jiné herní pole by mohlo mít vliv na vyváženost hry.
Před finálním napuštěním hry olejem, nebo lakem doporučuji vyrobit lodě. Počet 5 kusů je více než dostatečný. Stačí vzít kousek dřeva (z výroby pohoří ho jistě zbylo dost), vyhloubit malý otvor (vrták 12 mm) a poté obrousit.
Detail lodě
Nyní můžete vše napustit olejem, případně nalakovat. Upozorňuji, že po nerovnoměrném ošetření dřeva může dojít k jeho zkroucení. Proto doporučuji do zaschnutí herní desku zatížit na rovné ploše.
Teď zbývá jen vymyslet "ručičku" na hodiny. To nechám na Vaší představivosti (ručičku je možné vybrousit z kovu, použít vhodný kus něčeho vhodného, případně zvolit nějakou "hotovou" ze strarých hodin). Fantazii se meze nekladou :-).
Po dokončení herní desky zbývá už jen vyrobit "vlajky". Níže je vzor ke stažení, ale fantazii se opět meze nekladou. Základní rozměr je 10 x 17 mm pro označovací praporky a pro armády je navíc 7 mm do výšky. Rozměr je možné upravit, stejně jako tvar. Mně tento vyhovoval nejlépe i z hlediska vystřihování a následného lepení.
Asi nemá smysl psát, že vlajky je třeba vytisknout, lepší než laminování je využít průhlednou lepící pásku. Ta lépe drží než laminovací fólie. Poté stačí slepit a prostředkem nezapomenout vést špendlík.
Trochu složitější je základna. Zde je třeba využít 6 mm kulatinu, na kterou našroubujeme samojistnou matici a kulatinu poté zařízneme. Vznikne dostatečně těžká základna pro vlajku. Tu stačí zapíchnout do středu vzniklé základny.
Tím návod na výrobu končí. Pokud by měl někdo dotaz nebo připomínku, neváhejte mi napsat email na lukasuv.email@gmail.com.
Přeji hodně zábavy při výrobě i následném hraní.
Lukáš